Franța – Argentina, finala Campionatului Mondial de Fotbal 2022. Francezii au trecut de naționala Marocului, în semifinale

Publicat: 14 dec. 2022, 23:04, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Franța - Argentina, finala Campionatului Mondial de Fotbal 2022. Francezii au trecut de naționala Marocului, în semifinale

Naționala de fotbal a Franţei, campioana mondială en-titre, s-a calificat în finala Cupei Mondiale din Qatar, după ce a trecut, miercuri, de reprezentativa Marocului, scor 2-0, miercuri seara, pe Al Bayt Stadium din Al Khor.

Franța va evolua în finală cu Argentina, care a trecut în penultimul act de Croația, scor 3-0. Franța a deschis scorul în minutul 5. Theo Hernandez a marcat din prejma careului mic, din semi-foarfecă.

Marocanii au replicat cinci minute mai târziu. Ounahi a șutat de la distanță, dar Lloris a respins în lateral. Francezii au fost aproape de 2-0 în minutul 18. Giroud a nimerit bara după ce scăpase singur cu portarul advers.

Marocul a fost aproape de golul egalizator în minutul 54. En Nesyri nu l-a putut învinge pe Konate. Cu 10 minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc, Franța și-a dublat avantajul pe tabela de marcaj. Mbappe a driblat mai mulți adversari în careul de 16 metri, mingea a ajuns la Kolo Muani, iar acesta a înscris la prima atingere de balon.

Franţa va disputa a doua finală consecutivă, lucru care nu a mai fost reuşit din 2002, de reprezentativa Braziliei. Dacă Franța se va impune și în ultimul act, atunci va deveni a treia echipă care reuşeşte să îşi apere titlul de campioană, după Italia (1938) şi Brazilia (1962). În sferturile de finală ale CM 2022, Franța a trecut de Anglia, scor 2-1. De partea cealaltă, Marocul va evolua în finala mică împotriva Croației, sâmbătă, în timp ce finala CM 2022 se va disputa duminică. Ambele întâlniri sunt programate de la ora 17:00 și vor fi transmise în direct pe TVR 1.

Franța: Lloris – Kounde, Varane, Konate, Theo Hernandez – Fofana, Tchouameni, Griezmann – Dembele (Kolo Muani 78), Giroud (Thuram 65), Mbappe. SELECŢIONER: Didier Deschamps

Maroc: Bounou – Hakimi, El Yamiq, Dari, Saiss (Amallah 21; Ezzalzouli 78)), Mazraoui (Attiat-Allah 46) – Amrabat, Ounahi – Ziyech, En Nesyri (Hamdallah 66), Boufal (Aboukhlal 66). SELECŢIONER: Walid Regragui

Cartonaşe galbene: Boufal 27

Arbitri: Cesar Arturo Ramos Palazuelos – Alberto Morin Mendez, Miguel Angel Hernandez Paredes (toţi din Mexic) – Jesus Valenzuela Saez (Venezuela)