Germania – România 2-1, în preliminariile CM 2022. Tricolorii au jucat ca niciodată și au pierdut ca întotdeauna (Video)

Publicat: 08 oct. 2021, 23:57, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

România a fost învinsă, vineri seară, la Hamburg, cu scorul de 2-1, de reprezentativa Germaniei, într-un meci din etapa a şaptea a Grupei J a calificărilor europene pentru Cupa Mondială din 2022

În minutul 5, arbitrul central a dictat penalty pentru gade, după un presupus fault al lui Burcă asupra lui Werner. Faza a fost verificată în camera VAR, iar decizia a fost schimbată.

Ianis Hagi a deschis scorul în minutul 9, după o fază de atac superbă.

După un minut, Pușcaș a șutat spre poarta adversă, dar Rudiger a deviat mingea. În prelungirile primei reprize, Kimmich l-a pus la încercare pe Niță cu un șut din afara careului, dar portarul a reținut, iar România a intrat la pauză cu 1-0.

Germania a restabilit egalitatea în minutul 52. Reus i-a pasat lui Gnabry, iar acesta a înscris cu un șut din afara careului.

Șase minute mai târziu, Reus a trimis pe lângă poarta lui Niță. Tricolorii au replicat în minutul 74, când Pușcaș a trimis pe lângă poartă. Cu opt minute înainte de final, Muller a înscris pesntru 2-1.

Germania: 22. Ter Stegen – 18. Hofmann (16. Klostermann ’85), 15. Sule, 2. Rudiger, 5. Kehrer – 8. Goretzka, 6. Kimmich – 10. Gnabry, 11. Reus (7. Havertz ’67), 19. Sane (20. Adeyemi ’89) – 9. Werner (13. Muller ’67). Selecţioner: Hansi Flick

România: 1. Niţă – 2. Raţiu, 17. Rus, 6. Chiricheş-cpt., 15. Burcă (4. Manea ’50), 3. Toşca – 23. Stanciu (5. Albu ’82), 18. Marin – 14. Hagi (10. Maxim ’60), 9. Puşcaş (20. Mitriţă ’82), 22. Mihăilă (7. Ivan ’60). Selecţioner: Mirel Rădoi

În aceeaşi grupă, Islanda a remizat cu Armenia, scor 1-1 (goluri Johannesson ’77 / Hovhannisyan ’35) şi Liechtenstein a pierdut cu 0-4 confruntarea cu Macedonia de Nord (goluri Velkoski ’39, Alioski ’66 – penalti, Nikolov ’74, Churlinov ’83).

Următoarea etapă a preliminariilor este programată luni, 11 octombrie. ROMÂNIA va primi replica Armeniei, pe arena din Ghencea, Islanda va evolua cu Liechtenstein, pe teren propriu, iar Macedonia de Nord va primi replica Germaniei. Meciurile vor avea loc de la ora 21:45.