Liga 1 | Rapid – Dinamo 3-1. Victorie pentru elevii lui Mutu, în derby-ul play-out-ului (Video)

Publicat: 13 mart. 2022, 22:37, de Puterea.ro, în SPORT

Rapid a învins-o, pe Dinamo cu scorul de 3-1 într-un meci disputat duminică seară, la Mioveni, în prima etapă a play-out-ului Ligii 1.

Rapid a deschis scorul în minutul 3. Albu a deviat o minge până la Ioniță, iar acesta a marcat cu un șut la colțul lung. Nou-promovata și-a mpruit avantajul de pe tabelă cinci minute mai târziu. Bălan a deviat cu capul o minge centrată din corner, iar Kait a înscris.

Dinamo a redus din diferență în minutul 11. Torje a executat o lovitură liberă, mingea a ajuns la Vlad Morar, care a marcat. Rapid a refăcut diferența de două goluri în minutul 30. Adrian Bălan a marcat din lovitură liberă.

Repriza secundă a fost destul de echilibrată. În minutul, Aloe a trimis cu capul din câțiva metri, dar mingea trecut peste poarta nou-promovatei. Carnat a fost și el aproape de gol în minutul 77, dar portarul alb-roșilor a respins cu piciorul.

Rapid ocupă locul 2 din play-out, cu 23 de puncte, în timp ce Dinamo e pe 8, cu 9 puncte.

Au evoluat echipele

Rapid: H. Moldovan – Belu-Iordache, Săpunaru, Dr. Grigore, Morais – Kait, Albu – Al. Ioniţă II (Sefer ’72), Moise, R. Ilie (Marzouk ’89) – Ad. Bălan (Carnat ’72). Antrenor: Adrian Mutu

Dinamo: Figueiredo – De Moura, Ehmann, Aloe, A. Radu – Carp (Irobiso ’46) – Torje, J. Rodriguez, Pierret, Grădinaru – Morar (Mihaiu ’82). Antrenor: Dusan Uhrin Jr.