Mesaj superb al Nadiei Comăneci pentru David Popovici: „Să fii o inspiraţie pentru generaţia de azi” (Video)

Publicat: 23 iun. 2022, 12:27, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Mesaj superb al Nadiei Comăneci pentru David Popovici:
nadia-comăneci

Nadia Comăneci l-a felicitat pe David Popovici pentru medaliile de aur câștigate la Campionatul Mondial de natație de la Budapesta.

Fosta mare gimnastă a transmis un mesaj pe Instagram pentru sportivul în vârstă de 17 ani și a povestit când l-a întâlnit pentru prima dată.

Cu ani în urmă, am avut deosebita plăcere de a participa la premierea unui concurs de nataţie pentru juniori la Bucureşti. Câştigătorul nu a fost altul decât micuţul David Popovici. Felicitări, David! Ţie, antrenorilor, părinţilor şi federaţiei pentru rezultatele fabuloase la Campionatul Mondial de nataţie.

După ani de muncă, disciplină şi rezistenţă, este un merit al unei echipe întregi, care a fost şi este alături de tine. Succes în continuare, să fii o inspiraţie pentru generaţia de azi. Cu siguranţă, ne vedem la Paris„, s spus Nadia Pe Instagram.

Vezi această postare pe Instagram

O postare distribuită de Nadia Comaneci (@comaneci10)

Înotătorul român David Popovici (17 ani) a câştigat, miercuri, medalia de aur în proba de 100 metri liber din cadrul Campionatului Mondial de Nataţie, competiţie care se desfăşoară la Budapesta. Popovici a obţinut la CM şi aurul la 200 m liber.

Popovici a încheiat finala cu timpul 47.58,  la 100 m, iar la 200 m liber a câștigat medalia de aur cu timpul 1:43.21.