Naționala de fotbal a României a ratat calificarea la barajul Cupei Mondiale din 2022

Publicat: 14 nov. 2021, 21:03, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Naționala României a ratat, duminică seară, calificarea la barajul pentru Cupa Mondială 2022 din Qatar. Tricolorii au încheiat pe locul 3 Grupa J a preliminariilor europene. România a învins cu 2-0 Liechtenstein, în deplasare, însă şi Macedonia de Nord s-a impus, scor 3-1 în faţa Islandei, astfel că a ajuns la baraj.

Tricolorii au început tare meciul cu Liechtenstein, iar în minutul 2, Andrei Ivan a trimis cu capul puțin pe lângă poartă.

România a deschis scorul în minutul 8, prin Dennis Man. Tricolorii au primit penalty în minutul 34, după un fault în careu comis de defensiva gazdelor. Nicolae Stanciu a trimis pe lână poartă, însă. Cu patru minute înainte de final, Nicușor Bancu a înscris primul gol pentru prima reprezentativă, cu un șut trimis din afara careului.

Liechtenstein: 1. Benjamin Buchel – 20. Sandro Wolfinger (15. Seyhan Yildiz, 82), 5. Rafael Gruenenfelder, 17. Noah Frommelt, 3. Max Goeppel, 19. Roman Spirig – 14. Livio Meier (4. Daniel Kaufmann, 71), 8. Aron Sele (13. Martin Buchel, 82), 18. Nicolas Hasler (căpitan) – 10. Noah Frick (9. Ridvan Kardesoglu, 63), 7. Yanik Frick (16. Fabio Wolfinger, 71). Selecţioner: Martin Stocklasa.

România: 1. Florin Niţă – 4. Cristian Manea, 17. Adrian Rus, 15. Andrei Burcă, 11. Nicuşor Bancu – 23. Nicolae Stanciu (căpitan; 10. Alexandru Maxim, 63), 6. Dragoş Nedelcu, 21. Olimpiu Moruţan (8. Alexandru Cicâldău, 74) – 20. Dennis Man (14. Ianis Hagi, 74), 9. George Puşcaş (7. Denis Alibec, 63), 22. Andrei Ivan (16. Enes Sali, 83). Selecţioner: Mirel Rădoi.

Macedonia de Nord a deschis scorul în minutul 7, prin Alioski. În minutul 40, Macedonia de Nord reușise să înscrie din nou, dar reușita a fost anulată de VAR. Islanda a egalat în minutul 55, prin Thorsteinsson. Zece minute mai târziu, Macedonia de Nord a reintrat în avantaj prin Elmas. În minutul 87, Elmas a înscris pentru 3-1 și a stabilit scorul final. Astfel, Macedonia de Nord s-a calificat la barajul pentru CM 2022, iar România a încheiat preliminariile pe locul trei.