România – Islanda 0-0, în preliminariile CM 2022. Ianis Hagi a nimerit bara. Calculele calificării la baraj

Publicat: 11 nov. 2021, 23:46, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
România - Islanda 0-0, în preliminariile CM 2022. Ianis Hagi a nimerit bara. Calculele calificării la baraj

Naționala de fotbal a României a terminat la egalitate meciul disputat cu reprezentativa Islandei, scor 0-0, în penultima etapă a Grupei J din preliminariile CM 2022, joi seară, pe stadionul Steaua.

Prima ocazie le-a aparținut oaspeților. În minutul 11, Bjarnason a trimis mult peste poarta lui Niță.

Tricolorii au replicat șapte minute mai târziu. Nicolae Stanciu a șutat din marginea careului pe mijlocul porții, dar goalkeeper-ul islandez a fost la post.  În minutul 22, Tănase a prelungit pe spate o centrare din corner, mingea a  ajuns la Toșca, dar fundașul stânga nu a reușit să reia în plasă din doar câțiva metri.

România a avut prima ocazie a reprizei secunde. În minutul 53, Alibec primește o minge de  la Ianis Hagi, dar atacantului legitimate la CFR Cluj nu-l poate învinge pe portarul islandez. Oaspeții au replicat în minutul 57. Ianis Hagi a respins de pe linia porții o reluare cu capul a unui jucător advers.

Cu cinci minute înainte de final, Ianis Hagi a șutat din marginea careului, dar balonul a lovit bara din dreapta portarului islandez.

România: 1. Niţă – 2. Raţiu, 6. Chiricheş-cpt., 5. Nedelcearu, 3. Toşca (11. Bancu ’67) – 23. Stanciu (21. Moruţan ’67), 18. R. Marin, 8. Cicâldău (9. Puşcaş ’86) – 14. Hagi, 7. Alibec (22. Ivan ’67), 19. Tănase (10. Maxim ’77). Selecţioner: Mirel Rădoi

Islanda: 13. E. Olafsson – 3. Samsted, 6. I. Bjarnason, 4. Gretarsson, 23. A. Skulason (5. Thorarinsson ’15) – 7. Bergmann Johannesson (9. Thrandarson ’90), 8. B. Bjarnason-cpt., 16. Thordarson (20. Helgason ’74) – 10. A. Gudmundsson (18. Ellertsson ’90), 19. S. Gudjohnsen (22. A. Gudjohnsen ’74), 11. Thorsteinsson. Selecţioner: Arnar Thor Vidarsson

Partida a fost arbitrată de rusul Serghei Karasev, ajutat de Igor Demeşko şi Maksim Gavrilin, iar al patrulea oficial a fost Kirill Levnikov. În camera VAR s-au aflat Vitali Meşkov, arbitru VAR, şi Serghei Ivanov, asistent VAR.

În aceeaşi grupă, Macedonia de Nord a învins în deplasare Armenia, scor 5-0, iar Germania s-a impus cu 9-0 în meciul cu Liechtenstein.

CLASAMENT

Ultima etapă programează, la 14 noiembrie, partidele Liechtenstein – Romania, Armenia – Germania şi Macedonia de Nord – Islanda, toate de la ora 19.00. Pentru a se califica la baraj, România trebuie să se impună cu Liechtenstein, iar Macedonia de Nord să nu o învingă pe Islanda.