România strălucește la EURO 2024: Victorie 3 – 0 împotriva Ucrainei, într-o manieră foarte convingătoare!

Publicat: 17 iun. 2024, 18:13, de Radu Caranfil, în SPORT , ? cititori
România strălucește la EURO 2024: Victorie 3 - 0 împotriva Ucrainei, într-o manieră foarte convingătoare!

România a oferit un spectacol de neuitat la EURO 2024, învingând Ucraina cu un categoric 3-0. Această victorie nu doar că ne apropie de fazele superioare ale competiției, dar și reînvie speranța și mândria unei națiuni care a așteptat cu nerăbdare un astfel de moment glorios.

Selecţionerul Edward Iordănescu a mizat pe următorul “11” de start: 1. Niţă – 2. Raţiu, 3. Drăguşin, 6. M. Marin, 11. Bancu, 15. Burcă, 17. Fl. Coman, 18. R. Marin, 19. Drăguş, 20. Man, 21. Stanciu-cpt.

Rezerve au fost 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 4. Rus, 5. Nedelcearu, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 9. Puşcaş, 10. Hagi, 13. Mihăilă, 14. Olaru, 22. Mogoş, 23. Sorescu, 24. Racoviţan, 25. Bîrligea şi 26. Şut.

Începutul promițător

Înaintea meciului, atmosfera de pe străzile din München era electrizantă. Fanii români și-au arătat susținerea necondiționată pentru echipa națională, transformând orașul german într-un colț de Românie. 30 000 de români au susținut fenomenal o echipă care ne-a umplut inimile de bucurie.

Minutul 30 a marcat începutul spectacolului când Nicolae Stanciu a deschis scorul cu un șut spectaculos din afara careului. A fost un moment de magie, ce a ridicat tribunele în picioare și a stabilit tonul pentru restul meciului.

Dominanța în repriza a doua

România a continuat să impresioneze în repriza a doua, demonstrând o superioritate clară pe teren. În minutul 55, Răzvan Marin a dublat avantajul cu un gol fabulos, rezultat al unei acțiuni colective impecabile. Fanii români, prezenți în număr mare, au explodat de bucurie, conștientizând că victoria era din ce în ce mai aproape.

La doar cinci minute după, în minutul 60, Denis Drăguș a adus scorul la 3-0, pecetluind astfel soarta meciului. Execuția sa a fost impecabilă, finalizând o contraatac rapid și eficient.

Performanță colectivă exemplară

Portarul Florin Niță a avut câteva intervenții cruciale, păstrând poarta intactă în fața atacurilor ucraineanilor. De asemenea, defensiva coordonată de Radu Drăgușin (magistral!) și Andrei Burcă a fost de netrecut, blocând fiecare încercare de atac a adversarilor.

Linia de mijloc, formată din Răzvan Marin, Florinel Coman și Nicolae Stanciu (căpitan, cu o prestație de senzație și un supergol), a dominat jocul, dictând ritmul și orchestrând contraatacurile cu precizie. Contribuția fiecărui jucător a fost esențială în obținerea acestui rezultat impresionant.

Reacții și perspective

Selecționerul Edi Iordănescu a fost vizibil emoționat la finalul partidei. „Acești băieți au demonstrat ce înseamnă să joci cu inima pentru România. Am arătat că putem concura la cel mai înalt nivel,” a declarat el, subliniind unitatea și determinarea echipei.

Victoria împotriva Ucrainei nu doar că ne aduce mai aproape de fazele superioare ale competiției, dar și ridică moralul unei națiuni care a așteptat cu nerăbdare un astfel de moment de glorie. Străzile din toată România au devenit scene de sărbătoare, fanii celebrând această victorie istorică.