Simona Halep a ajuns în optimile turneului de la Roma

Publicat: 16 sept. 2020, 16:30, de Aurel Drăgan, în SPORT , ? cititori
Halep a învins-o pe Anastasia Potapova

Simona Halep a trecut fără probleme de primul meci din turneul de la Roma și a acces în optimi. Victoria împotriva italiencei Jasmine Paolini s-a petrecut în două seturi, 6-3 și 6-4.

Numărul doi mondial a avut nevoie de o oră și 20 de minute pentru a o învinge de italianca aflată pe locul 99 în clasamentul WTA. Simona a intrat în turneu direct în turul al doilea, în timp ce Paolini a beneficiat de un wild card pentru a participa la turneu.

Halep a început slab meciul şi a pierdut primele două ghemuri, apoi a controlat autoritar primul set şi şi-a dovedit superioritatea şi în setul secund, care a fost mai echilibrat. Halep şi Paolini s-au întâlnit cu această ocazie pentru prima dată.

Românca va juca în optimi cu învingătoarea dintre ucraineanca Daiana Iastremska (20 de ani, 29 WTA) şi americanca Amanda Anisimova (19 ani, 27 WTA).

Calificarea în optimi este recompensată cu un premiu de 19.355 euro şi cu 105 puncte WTA. Pentru Simona Halep, acesta este al doilea turneu la care participă de la reluarea competiţiilor după pauza cauzată de pandemia de coronavirus. Ea a câştigat, la 16 august, turneul de la Praga.