Simona Halep, alături de Emma Răducanu. Mesajul transmis, după finala de la US Open

Publicat: 12 sept. 2021, 10:11, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Emma Răducanu (18 ani) a câștigat turneul de la US Open, iar Simona Halep (29 de ani) a lăudat-o pe jucătoarea britanică.

Halep a postat pe Instagram o poză, după probei feminine a ultimului turneu de Grand Slam al anului, alături de mesajul: „Extraordinar„.

Emma Răducanu a recunoscut că Simona Halep este idolul său. Jucătoarea britanică Emma Răducanu (18 ani, locul 150 WTA), venită din calificări, a câştigat, sâmbătă, turneul US Open. În ultimul act, sportiva cu origini românești a învins-o pe canadianca Leylah Fernandez (19 ani, locul 73 WTA), cu scorul de 6-4, 6-3, într-o oră şi 51 de minute.

Începând cu săptămâna viitoare, Emma Răducanu va fi pe locul 23 WTA. Răducanu, sportivă cu tată român şi mamă chinezoaică, nu a pierdut niciun set tot turneul. Emma va primi 2,5 milioane de dolari şi 2.000 de puncte WTA.