Simona Halep s-a calificat în finala turneului Transylvania Open, de la Cluj-Napoca. Românca a cedat un singur game, contra Mertei Kostiuk

Publicat: 30 oct. 2021, 18:20, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Simona Halep, locul 18 WTA şi cap de serie numărul 1, s-a calificat în finala Transylvania Open. Românca a învins-o în penultimul act, sâmbătă, cu scorul de 6-0, 6-1, pe ucraineanca Marta Kostiuk, locul 55 WTA şi cap de serie numărul 6.

Meciul a durat 60 de minute. Primul set a fost adjudecat de fostul lider WTA în 27 de minute, românca impunându-se cu 6-0. La scorul de 3-0, ucraineanca a cerut time-out medical pentru probleme la coapsa dreaptă. Kostiuk a continuat meciul cu un bandaj mare la picior, dar evoluţia ei a fost clar afectată de accidentare.

Kostiuk a continuat meciul şi a reuşit să câştige un game pe propriul serviciu, în setul al doilea.

Halep va evolua în finală, pentru prima dată în 2021, cu Anett Kontaveit din Estonia, locul 14 WTA şi cap de serie numărul 2. Cele două jucătoare s-au întâlnit de trei ori şi de fiecare dată a câştigat Halep în două seturi. Ultimul meci a avu loc la ediţia din 2020 a Australian Open, în sferturi, scor 6-1, 6-1. Celelalte partide au fost în 2017 la Roma, în sferturi, scor 6-2, 6-4, şi la Miami, în turul al treilea, scor 6-3, 6-0.

Calificarea în finală la Cluj-Napoca este recompensată cu un premiu de 16.398 de dolari şi cu 180 de puncte WTA. Câştigătoarea turneului va primi 29.200 de dolari şi 280 de puncte WTA.