Universitatea Craiova şi Chindia Târgovişte, eliminate din Cupa României

Publicat: 07 dec. 2022, 21:49, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Universitatea Craiova şi Chindia Târgovişte au fost eliminate din Cupa României la fotbal, în urma meciurilor disputate miercuri seară.

În schimb, FC Hermannstadt şi FC Argeş s-au calificat în sferturile de finală ale competiției, aflându-se pe primele două locuri ale grupei D.

FC Hermannstadt a câștigat partida disputată în faţa formaţiei Chindia Târgovişte, scor 4-1. Golurile echipei sibiene au fost înscrise de Buhăcianu (min. 4), Babic (min. 13, 50), Iancu (min. 32), respectiv Jipa (min. 18), pentru dâmbovițeni.

FC Argeş s-a impus cu 2-1 în meciul disputat în compania Universităţii Craiova. Oltenii au deschis scorul prin Screciu, în minut minutul 55, dar gazdele au egalat prin golul lui Bertrand, din minutul 64. Tofan a marcat golul victoriei, în minutul 69.

În ultimul meci al grupei, CS Ocna Mureş a cedat pe teren propriu în faţa lui Minaur Baia Mare, scor 0-6.