VIDEO EURO 2020. Trei goluri marcate în partida de debut a Campionatului European dintre Turcia și Italia

Publicat: 12 iun. 2021, 00:29, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Naționala de fotbal a Italiei a învins reprezentativa similiară a Turciei, scor 3-0, vineri seară, în partida de debut a Campionatului European de fotbal. Meciul a avut loc pe Stadio Olimpico din Roma și s-a disputat în cadrul Grupei A a turneului final. La primul meci al competiției au asistat circa 16.000 de spectatori.

Ceremonia de deschidere a EURO 2020 a fost grandioasă. Tenorul Andrea Bocelli a interpretat aria Nessun Dorma, iar mingea a fost adusă pe gazon cu o mașinuță cu telecomandă.

Prima ocazie a confruntării a avut loc în minutul 3, când Berardi a pasat pentru Immobile, dar acesta a trimis în plasa laterală, cu un șut din apropiere.

Vezi AICI toate rezultatele meciurilor de la EURO 2020

Italia a cerut penalty în minutul 21, în urma unui henț în careu la un șut al lui Immobile. Mingea l-ar fi lovit în mână pe Soyuncu. În total, în prima repriză, echipa din Peninsulă a trimis 14 șuturi spre poarta turcilor și au solicitat trei lovituri de pedeapsă. Turcia a intrat la cabine cu un nesperat rezultat de egalitate.

Inevitabilul s-a produs în minutull 53. Domenico Berardi a centrat în fața porții, Demiral a vrut să respingă, dar mingea s-a dus în propria poartă. Astfel, primul gol de la EURO 2020 a fost un autogol.

Reprezentativa Italiei a continuat asaltul la poarta echipei adverse, iar în minutul 67 Immobile a dus scorul la 2-0. Faza de poartă a plecat de la Spinazzola, care a șutat din apropiere, dar portarul a respins în față, iar Immobine a profitat.

Turcia a replicat cu o ocazie în minutul 75. Portarul Donnarumma a reținut mingea deviată cu capul de Karaman.

Italia a continuat să atace, iar în minutul 79 a fost stabilit scorul final: 3-0. Lorenzo Insigne și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, după o gafă a portarului naționalei Turciei.

Turcia: Çakir – Çelik, Demiral, Söyüncü, Meras – Yokuslu (Kahveci ’65) – Karaman (Dervişoglu ’76), Tufan (Ayhan ’64), Yazici (Under ’46), Çalhanoglu – B. Yilmaz. Selecţioner: Şenol Guneş

Italia: Donnarumma – Florenzi (Di Lorenzo ’46), Bonucci, Chiellini, Spinazzola – Barella, Jorginho, Locatelli (Cristante ’74) – Berardi (Bernardeschi ’85), Immobile (Belotti ’81), Insigne (Chiesa ’81). Selecţioner: Roberto Mancini.

Sâmbătă se vor disputa trei partide: Ţara Galilor – Elveţia (16:00, Baku, Grupa A), Danemarca – Finlanda (19:00, Copenhaga, Grupa B) și Belgia – Rusia (22:00, St Petersburg, Grupa B).

Campionatul European de fotbal se va încheia pe 11 iulie. Programată iniţial în 2020, competiţia a fost amânată pentru 2021 din cauza pandemiei de coronavirus.

Arena Naţională din Capitală va găzdui trei meciuri în cadrul Grupei C şi una în faza optimilor de finală. Astfel, pe cel mai mare stadion din țară sunt programate confrunările Austria – Macedonia de Nord (13 iunie, ora 19:00), Ucraina – Macedonia de Nord (17 iunie, ora 16:00), Ucraina – Austria (21 iunie, ora 19:00), dar şi partida din optimi care le va pune față în față pe câştigătoarea Grupei F şi gruparea clasată pe locul al treilea într-una din grupele A, B sau C (28 iunie, ora 22:00).