Argentina s-a calificat în semifinelele Cupei Mondiale de Fotbal 2022, după ce a trecut de Olanda la loviturile de departajare

Publicat: 10 dec. 2022, 06:34, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Naționala Argentinei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de Fotbal Qatar 2022, după ce a învins vineri seara, la lovituri de departajare, scor 2-2 (4-3), reprezentativa Olandei.

Argentina a deschis scorul prin Nahuel Molina, în minutul 35, din pasa lui Lionel Messi. Decarul Argentinei a dus scorul la 2-0, în minutul 73, din penalty.

Olanda a revenit în joc prin golurile înscrise de un jucător intrat pe teren în minutul 78, Wout Weghorst. Acesta a redus din diferenţă în minutul 83 și a egalat la ultima fază a meciului, în minutul 90+11, după o lovitură liberă executată de Koopmeiners.

La loviturile de departajare Van Dijk şi Berghuis nu l-au putut învinge pe portarul Argentinei. Sud-americanii au marcat prin Messi, Paredes, Montiel şi Lautaro Martinez, iar Olanda a înscris prin Koopmeiners, Weghorst şi Luuk de Jong. Enzo Fernandez a ratat pentru Argentina.

Ţările de Jos: Noppert – Timber, Van Dijk, Ake – Dumfries, De Roon (Koopmeiners 46), F. De Jong, Blind (de Jong 64) – Depay (Weghorst 78) – Gakpo (Noa Lang 113), Bergwijn (Berghuis 46). SELECŢIONER: Louis van Gaal

Argentina: E. Martinez – Romero (Pezzella 78), Otamendi, Lisandro Martinez (Di Maria 112) – Molina (Montiel 106), De Paul (Paredes 67), E. Fernandez, Mac Allister, Acuna (Tagliafico 78) – Messi, Julian Alvarez (Lautaro Martinez 82). SELECŢIONER: Lionel Scaloni

Cartonaşe galbene: Timber 43, Weghorst 45+2, Depay 76, Berghuis 88, Bergwijn 91 / Walter Samuel (antrenor) 31, Acuna 43, Romero 45, Lisandro Martinez 76, Paredes 89, Lionel Scaloni (antrenor) 90, Messi 90+10, Otamendi 90+12, Montiel 106, Pezzella 112

Arbitri: Antonio Mateu – Pau Cebrian Devis, Roberto Diaz Perez Del Palomar (toţi din Spania) – Victor Gomes (Africa de Sud)

În semifinale, Argentina va evolua cu naţionala Croaţiei, care a eliminat Brazilia.