Campionatul Mondial de Fotbal 2022: Portugalia – Elveția 6-1, în optimile de finală

Naţionala Portugaliei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal 2022, după ce a învins marţi seara, scor 6-1, reprezentativa Elveţiei, în ultimul meci din optimile turneului final.

Cu Cristiano Ronaldo rezervă, Portugalia a defilat în partida cu Elveția. Lusitanii au dedeschis scorul în minutul 17, prin Goncalo Ramo, iar Pepe a majosat diferența de pe tabelă în minutul 33. Goncalo Ramos a reuşit hat-trick-ul cu alte două reușite, în minutele 51 şi 67.

Raphael Guerreiro a dus scorul la 4-0 în minutul 55. Unicul gol al elveţienilor a fost înscris în minutul 58, marcat de Manuel Akanji. Rafael Leao a închis tabela în minutul 90+2.

În sferturile de finală, Portugalia va întâlni Marocul, care a trecut de Spania.

Portugalia: Diogo Costa – Dalot, Pepe, Ruben Dias. Guerreiro – Bernardo Silva (Ruben Neves 81), Carvalho, Otavio (Vitinha 74) – Bruno Fernandes, Goncalo Ramos (Horta 74), Joao Felix (Cristiano Ronaldo 74). SELECŢIONER: Fernando Santos

Elveția: Sommer – Fernandes, Akanji, Schar (Comert 46), R. Rodriguez – Freuler (Zakaria 54), Xhaka – Shaqiri, Sow (Seferovic 54), Vargas (Okafor 66) – Embolo (Jashari 89). SELECŢIONER: Murat Yakin

Cartonaşe galbene: Schar 43, Comert 59

Arbitri: César Arturo Ramos Palazuelos – Alberto Morín Méndez, Miguel Ángel Hernández Paredes (toţi din Mexic) – Istvan Kovacs (România)