EURO 2020 | Macedonia de Nord – Olanda 0-3. Batavii s-au calificat în optimi, cu maximum de puncte

Publicat: 21 iun. 2021, 23:19, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
EURO 2020 | Macedonia de Nord - Olanda 0-3. Batavii s-au calificat în optimi, cu maximum de puncte

Reprezentativa de fotbal a Olandei a învins naționala Macedoniei de Nord, scor 3-0, luni, în ultima etapă a Grupei C de la EURO 2020, într-un meci disputat la Amsterdam. Batavii s-au calificat la pas în optimile de finală, cu maximum de puncte.

Aflați la prima lor prezență la un Campionat European, nord-macedonenii puteau deschide scorul în minutul 22, când Trajkovski a nimerit bara din stânga porții adverse.

Olanda a marcat însă, pe contraatac prin Depay, care a înscris din interiorul careului. În minutul 51, Depay i-a pasat excelent lui Wijnaldum, care a dus scorul la 2-0 pentru olandezi. Wijnaldum a stabilit scorul final, profitând de o greșeală a portarului nord-macedonean, șapte minute mai târziu.

Weghorst a lovit bara transversală, iar apoi, în minutul 68, Goran Pandev a fost înlocuit. Vedeta Macedoniei de Nord a disputat ultimul meci pentru națională.

Pandev a fost aplaudat la scenă deschisă, iar coechipierii săi l-au felicitat.

În celălalt meci al grupei, Austria a învins Ucraina, 1-0, și și-a asigurat calificarea de pe locul 2.

Au evoluat echipele

Olanda: Stekelenburg – De Vrij (Timber ’46), De Ligt, Blind – Dumfries (Berghuis ’46), Gravenberch, Wijnaldum, F. De Jong (Gakpo ’79), Van Aanholt – Depay, (Weghorst ’66), Malen (Promes ’66). Selecţioner: Frank de Boer

Macedonia de Nord: Dimitrevski – S. Ristovski, Velkowski, Muisliu, Alioski – Bardi (Stojanovski ’78), Ademi (Nikolov ’78) – Trickovski (Ciurlinov ’56), Elmas, Trajkovski (Hasani ’68) – Pandev (Kostadinov ’69). Selecţioner: Igor Angelovski

Clasamentul final al grupei: 1. Olanda – 9 puncte; 2. Austria – 6 puncte; 3. Ucraina – 3 puncte, 4. Macedonia de Nord – 0 puncte