EURO 2020 | Ucraina – Austria 0-1. S-a scris istorie la București

Publicat: 21 iun. 2021, 22:54, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
EURO 2020 | Ucraina - Austria 0-1. S-a scris istorie la București

Naționala de fotbal a Austriei s-a calificat în optimile de finală ale EURO 2020, după ce a învins, luni, pe Arena Naţională, cu scorul de 1-0, reprezentativa Ucrainei, în ultima etapă a Grupei C.

Austria a controlat meciul disputat la București, având nu mai puțin de 19 ocazii de gol. Austriecii au înscris o singură dată, în minutul 21. David Alaba a executat un corner până la Christoph Baumgartner, l-a executat pe portarul Bushchan. Ucraina putea egala în minutul 29, când Shaparenko l-a pus la încercare pe Bachmann.

Până la pauză, austriacul Arnautovic a ratat două șanse de a marca, în minutele 42 și 45+2. Ucraina a ratat o șansă mare în minutul 88, când Roman Yaremchuk a ratat pe puțin ținta.

Arena Națională din București va ocupa un loc special în istoria naționalei Austriei. Echipa a reușit pentru prima dată în istoria sa să iasă din grupe și să se califice în fazele eliminatorii ale unui Campionat European.

În cealaltă partidă din grupă, Olanda a învins Macedonia de Nord, scor 3-0, și a terminat pe primul loc, cu maxim de puncte.

Au evoluat echipele

Austria: Bachmann – Lainer, Dragovic, Hinteregger, Alaba – Grillitsch, X. Schlager – Laimer (Ilsanker ’72), Sabitzer, Baumgartner (Schopf ’33) – Arnautovic (Kalajdzic ’90). Selecţioner: Franco Foda

Ucraina: Buşan – O. Karavaïev, Zabarnîi, Matvienko, Mikolenko (Biesiedin ’85)- Şaparenko (Marlos ’68), Sidorciuk, Zincenko – Iarmolenko, Iaremciuk, Malinovski (Ţigankov ’46). Antrenor Andrii Şevcenko;

Clasamentul final al grupei: 1. Olanda – 9 puncte; 2. Austria – 6 puncte; 3. Ucraina – 3 puncte; 4. Macedonia de Nord – 0 puncte