David Popovici a câştigat aurul şi la 200 metri liber, la Campionatele Europene de Nataţie. Rezultat excepțional al tânărului înotător

Înotătorul David Popovici (17 ani) a câştigat, luni, medalia de aur în proba de 200 metri liber, la Campionatele Europene de Nataţie de la Roma. Popovici a obţinut al treilea cel mai bun timp al probei din istorie.

Românul s-a impus cu timpul de 1.42.97, nou record mondial de juniori. Sportiul legitimat la CS Dinamo a condus cursa de la un capăt la celălalt. Pe locul secund s-a clasat elveţianul Antonio Djakovics.

La actuala ediție a Campionatelor Europene de la Roma, Popovici a mai cucerit o medalie de aur, la 100 de metri liber. A stabilit și un nou record mondial, cu timpul de 46,86 secunde. David Popovici va mai evolua la Roma şi în proba de 400 metri liber.