EURO 2020 | Portugalia – Franța 2-2. „Dublă” Cristiano Ronaldo

Publicat: 24 iun. 2021, 00:16, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
EURO 2020 | Portugalia - Franța 2-2.

Portugalia și Franța au terminat la egalitate, scor 2-2, miercuri seară, în ultima etapă a Grupei F a Campionatului European de fotbal. Ambele echipe s-au calificat în optimile de finală. În următoarea fază a competiției, Franţa va întâlni Elveţia. Meciul va avea loc pe Național Arena.

Portugalia a primit penalty în minutul 27. Danilo a fost cu pumnul în față, de Lloris, în timp ce portarul Franței încerca să boxeze o minge. Cristiano Ronaldo a deschis scorul, marcând primul lui gol din carieră, împotriva Franței.

În ultimul minut al primei reprize, Kylian Mbappe a fost faultat în careu de Nelson Semedo, iar Franța a primit lovitură de pedeapsă. Karim Benzema a transformat de la punctul cu var.

În minutul 47, Kimpembe i-a pasat perfect lui Benzema, care a dus scorul la 2-1 pentru Franța.

Portugalia a primit o nouă lovitură de la 11 metri, în minutul 59. Ronaldo a centrat, iar mingea l-a lovit în mână pe Kounde. Ronaldo reușit dubla, ducând scorul la 2-2.

Au evoluat echipele

Portugalia: Rui Patricio – Semedo (Dalot ’79), Ruben Dias, Pepe, Guerreiro – Moutinho (Neves ’73), Danilo (Palhinha ’46), R. Sanches (Sergio Oliveira ’88) – B. Silva (B. Fernandes ’72), C. Ronaldo, D. Jota. Selecţioner Fernando Santos;

Franţa: Lloris – Koundé, Varane, Kimpembe, L. Hernandez (Digne ’46, Rabiot ’52) – Kanté, Pogba – Tolisso (K. Coman ’66), Griezmann (Sissoko ’87), Mbappe – Benzema. Selecţioner Didier Deschamps.

Clasamentul final: 1. Franţa – 5 puncte; 2. Germania – 4 puncte; 3. Portugalia – 4 puncte; 4. Ungaria – 2 puncte.

În celălalt meci al ultimei etape din Grupa F, Germania și Ungaria au remizat, scor 2-2.