EURO 2020 | Ungaria a produs surpriza, pe terenul Germaniei

Publicat: 23 iun. 2021, 23:55, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Germania și Ungaria au remizat, scor 2-2, miercuri seara, la Munchen, într-un meci extrem de spectaculos jucat în ultima etapă a Grupei F, de la EURO 2020. Maghiarii au condus în două rânduri reprezentativa Germaniei, care s-a calificat cu emoții în optimile de finală.

În minutul 11, Adam Szalai a profitat de o greșeală a nemților și a deschis scorul cu o lovitură de cap, dintre doi adversari.

Szalai a fost aproape de dublă în minutul 62. Vedeta din lotul maghiarilor a trimis spre vinclu, dar mingea a atins bara.

Cum ocaziile se răzbună, nemții au restabilit egalitatea după patru minute, prin Kai Havertz.

Din marcator, Szalai s-a transformat în pasator decisiv în minutul 68, când i-a centrat lui Andras Schafer, care a dus scorul la 2-1 pentru Ungaria.

Cu șase minute înainte de final, Germania a egalat pentru a doua oară în fața Ungariei. Goretzka a înscris în poarta maghiarilor, stabilind scorul final.

Germania: Neuer – Ginter (Volland ’82), Hummels, Rudiger – Kimmich, Gundogan (Goretzka ’46), Kroos, Gosens (Musiala ’82) – Sane, Gnabry (Muller ’68), Havertz (Werner ’67). Selecţioner Joachim Low;

Ungaria: Gulacsi – Botka, Orban, At. Szalai – Nego, Kleinheisler (Lovrencsics ’89), Nagy, Schafer, Fiola (Nikolics ’88) – Ad. Szalai (Varga ’82), Sallai (Schon ’75). Selecţioner Marco Rossi.

Clasamentul final: 1. Franţa – 5 puncte; 2. Germania – 4 puncte; 3. Portugalia – 4 puncte; 4. Ungaria – 2 puncte.

În celălalt meci al grupei, Franța și Portugalia au încheiat la egalitate 2-2.