FCSB – Viking 1-2. Elevii lui Nicolae Dică au dominat meciul din prima manşă a play-off-ului Conference League, dar degeaba

Publicat: 18 aug. 2022, 23:50, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
FCSB - Viking 1-2. Elevii lui Nicolae Dică au dominat meciul din prima manşă a play-off-ului Conference League, dar degeaba

FCSB a fost învinsă, scor 1-2, de echipa norvegiană Viking Stavanger, joi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în prima manşă a play-off-ului Conference League.

FCSB a condus cu 1-0, prin golul marcat de Florinel Coman, în minutul 3. Norvegienii au__ egalat două minute mai târzi, prin Kabran.  În minutul 14, Malcom Edjouma a nimerit bara transversală, cu o lovitură de cap. În minutul 55, Bjorshol a dus scorul la 2-1 pentru oaspeți, stabilind scorul final. FCSB a căutat golul egalizator, creându-și mai multe ocazii, dar fără rezultatul scontat.

FCSB: Târnovanu – Pantea (V. Creţu 54’), Dawa, Tamm, Radunovic – Edjouma, Olaru – Cordea (I. Stoica 86’), Oct. Popescu (Raţă 74’), Fl. Coman – Miculescu (B. Rusu 54’). ANTRENOR: Nicolae Dică

VIKING: Gunnarsson – Bjørshol (Vikstøl 73’), Brekalo, Vevatne, Pattynama – Fridjonsson (Tangen 83’), Solbakken, Lokberg (Torsteinbo 65’) – Kabran, Karlsbakk (Sandberg 46’), Tripic (Traore 83’). ANTRENOR: Morten Jensen

Cartonaşe galbene: Tamm 80 / Lokberg 57, Fridjonsson 76

Arbitri: Giorgi Kruashvili – Levan Varamishvili, Zaza Pipia – Davit Kharitonashvili (toţi din Georgia)

Returul va avea loc joia viitoare, de la ora 20:00.