Finlanda – România 1-1, în Liga Națiunilor. Tricolorii ocupă ultimul loc din grupă

Publicat: 23 sept. 2022, 23:51, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Finlanda - România 1-1, în Liga Națiunilor. Tricolorii ocupă ultimul loc din grupă

Naţionala de fotbal a României a remizat cu Finlanda, 1-1, vineri seara, pe Stadionul Olimpic din Helsinki, în Grupa a 3-a a Ligii B din Liga Naţiunilor.

Finlanda a deschis scorul în minutul 12, după o greșeală a defensivei echipei României. Bancu a respins greșit, mingea a ajungs la Pukki care l-a învins pe Ionuț Radu, cu un șut din marginea careului.

Tricolorii au replicat în minutul 33: Deian Sorescu a șutat din exteriorul careului, balonul a lovit bara laterală, balonul a ajuns la Rațiu a centrat, dar balonul a lovit din nou bara.

În minutul 39, Bancu l-a pus la încercare pe Hradecky, dar mingea a trecut pe lângă poartă. Florin Tănase a restabilit egalitatea, în minutul 52, cu un șut din prima după o pasă a lui Bancu.

FINLANDA: 1. Hradecky – 17. Alho, 2. L. Väisänen, 4. Ivanov, 3. Jensen, 18. Uronen (8. Niskanen, 87) – 16. Valakari (14. Lingman, 57), 11. Schüller (15. Kairinen, 87), 6. Kamara – 9. F. Jensen (21. Källman, 57), 10. Pukki (20. Pohjanpalo, 75). Selecționer: Markku Kanerva
Rezerve: 12. Eriksson, 23. Sinisalo – 5. Tenho, 7. Hostikka, 13. Soiri, 19. Forss, 22. Hoskonen

ROMÂNIA: 1. Radu – 2. Rațiu, 5. Nedelcearu, 17. Rus, 11. Bancu – 18. R. Marin-cpt. (8. Cicâldău, 90+1), 14. M. Marin, 19. Tănase (10. Stanciu, 66) – 20. Man (23. Cordea, 66), 7. Alibec (9. Pușcaș, 66), 13. Sorescu (21. Drăguș, 79). Selecționer: Edward Iordănescu
Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 3. Mitrea, 4. Manea, 6. Băluță, 15. Olaru, 22. Camora

Partida a fost arbitrată de spaniolul Carlos del Cerro Grande, ajutat de conaţionalii săi Raúl Cabañero şi Guadalupe Porras, iar cel de-al patrulea oficial a fost Guillermo Cuadra, tot din Spania.

Ultima etapă a grupei 3 va avea loc luni, 26 septembrie: România – Bosnia, Muntenegru – Finlanda. Ambele partide sunt programate la ora 21.45. La finalul etapei, câştigătoarea grupei va promova în Liga A şi echipa de pe locul 4 va retrograda în Liga C.