Mircea Rednic, după remiza cu Rapid: “Am fi meritat să câștigăm” (Video)

Publicat: 24 oct. 2021, 09:53, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Mircea Rednic, antrenorul echipei Dinamo, a declarat, sâmbătă seara, într-o conferinţă de presă, că jucătorii săi ar fi meritat să câştige derby-ul cu Rapid avut mai multe ocazii decât Rapid, din etapa a 13-a a Ligii I, încheiat la egalitate, 1-1.

Am fost în egalaţi în minutul 90 şi ceva, la fel ca la meciul cu UTA. Din punct de vedere al atitudinii şi al prezenţei în joc prea multe nu am ce să le reproşez jucătorilor. Păcat însă că nu ştim să gestionăm ultimele momente, ultimele faze. Şi mă surprinde că tocmai jucătorii cu experienţă fac greşeli. Dar asta nu înseamnă că îi cert. Dar sunt supărat pentru că am pierdut două puncte… am pierdut două puncte şi cu Arad, deci acum am fi avut patru puncte în plus. Azi nu a fost derby fără galerii… Au încercat ceva cei care erau în tribune… Meciul a fost însă frumos, cu ocazii, cu momente agresive… cred că a plăcut jocul. Puteau să fie mai multe goluri şi de o parte, şi de cealaltă. Dar cred că am avut mai multe ocazii decât Rapid şi am fi meritat să câştigăm„, a spus el.

Am făcut un joc bun, în primele cinci minute am avut două ocazii, ei nici nu au ieşit din careul lor. Îmi pare rău că nu am reuşit să marcăm şi al doilea gol… Păcat că am fost egalaţi, mai era un singur minut… Sunt jucători cu experienţă şi ar fi trebui să vorbească mai mult ca să evităm astfel de situaţii. Pentru că azi am muncit, dar, din păcate, pierdem puncte. Ei fac sacrificii foarte mari, dar nu e numai vina lor de ceea ce s-a întâmplat în ultima perioadă la Dinamo. Pregătirea n-au făcut-o deloc, fără teste fizice, sunt grăsuţi, frumoşi, iar acum trebuie să facem eforturi ca să revină la greutatea optimă.

Tot jos în clasament suntem, dar bine că nu am pierdut. Era culmea să şi pierdem la cornerul ăla din finalul partidei. Rapid e o echipă bună… E o echipă de play-off, eu aşa zic. Să nu uităm că ei au pierdut sau a fost egalaţi în multe meciuri când aveau un avantaj de 2-0. La Rapid e stabilitate financiară, conducerea e ambiţioasă, iar jucătorii sunt tineri şi de calitate„, a explicat Rednic, potrivit Agerpres.

În minutul 36, mijlocaşul dinamovist Alexandru Răuţă a acuzat probleme respiratorii pe teren şi a fost nevoie de intervenţia ambulanţei. Fotbalistului i s-a făcut un test Covid-19 rapid, care a ieşit negativ, iar în timpul reprizei secunde a fost transportat la spital pentru investigaţii suplimentare.

Răuţă acum se simte mult mai bine. M-am speriat, cum să nu mă sperii? Am întrebat dacă l-a atins cineva şi mi s-a spus că nu l-a atins nimeni. Mă şi gândeam, cu Vrăbioru am fost în teren, cu Ekeng am fost pe bancă, acum şi cu Răuţă… Ce Dumnezeu, chiar mă gândeam că numai la clubul nostru? Mă bucur însă că se simte bine, el rămâne la spital. Nu are Covid, a avut doar aşa, o ameţeală, poate o avea ceva probleme la inimă, dar nu vreau să mă dau eu doctor, mai bine tac„, a precizat tehnicianul.

Dinamo va continua campania de achiziții. „Până marţi vor mai veni doi jucători… Un atacant o să vină sigur, un mijlocaş lateral, apoi un fundaş central, un fundaş dreapta şi un mijlocaş central… Vin pentru că vreau să profit de situaţia asta. Am şi susţinerea conducerii. Trebuie să aducem pentru că poate şi banca de rezervă a făcut diferenţa azi. Cei care vin, vin cu contracte până în iarnă, cu drept de prelungire. Deci nu facem contract mai mult de două-trei luni pentru a-i vedea la joc„, a mai spus antrenorul dinamovist.