Norvegia, noua campioană mondială la handbal feminin. Nordicele au făcut o repriză secundă de vis, cu Franța

Publicat: 20 dec. 2021, 12:15, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Reprezentativa Norvegiei a câştigat Campionatul Mondial de handbal feminin din Spania. Nordicele au învins în finală naționala Franţei, cu scorul de 29-22, într-un meci disputat duminică.

Franţa a dominat prima repriză și a intrat la pauză cu un avans de patru goluri, scor 16-12. Norvegia a avut însă o repriză secundă excepţională, primind doar 6 goluri şi marcând 17.
Norvegia a fost adversară a României în prima fază a grupelor, când s-a impus cu 33 la 22. Norvegia nu mai câştigase titlul mondial din 2015, acesta fiind al patrulea (1999, 2011, 2015, 2021). Franţa rămâne cu titlurile mondiale din 2003 şi 2017.

Clasament final CM din Spania: 1. Norvegia, 2. Franţa, 3. Danemarca, 4. Spania, 5. Suedia, 6. Brazilia, 7. Germania, 8. Rusia, 9. Olanda, 10. Ungaria, 11. Japonia, 12. Serbia, 13. România, 14. Coreea de Sud, 15. Polonia, 16. Austria, 17. Slovenia, 18. Croaţia, 19. Cehia, 20. Puerto Rico, 21. Argentina, 22. Muntenegru, 23. Congo, 24. Kazakhstan, 25. Angola, 26. Slovacia, 27. Tunisia, 28. Camerun, 29. Paraguay, 30. Uzbekistan, 31. Iran, 32. China.