US OPEN 2021 | Cu cine va juca Simona Halep, în turul trei al ultimului turneu de Grand Slam al anului

Publicat: 02 sept. 2021, 13:30, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (29 de ani, locul 13 WTA) va juca împotriva sportivei Elena Rîbakina (locul 20 WTA şi cap de serie numărul 19), din Kazahstan. Rîbakina s-a calificat, miercuri, în turul al treilea la US Open, după ce a învins-o pe franțuzoaica Caroline Garcia (locul 62 WTA), scor 6-1, 6-4. Meciul a durat 65 de minute.

Halep şi Rîbakina au mai fost adversare de două ori, în 2019 la Wuhan şi în 2020 la Dubai. La Wuhan, Halep a abandonat în primul set, la scorul de 5-4 pentru kazahă. La Dubai, românca s-a impus cu scorul de 3-6, 6-3, 7-6 (5).

Jucătoarea în vârstă de 22 de ani vine după cel mai bun an al carierei în turneele de Grand Slam. La Roland Garros a ajuns până în sferturile de finală, iar la Wimbledon a ajuns până în turul 4. Până în prezent, Rybakina a obținut două titluri AWTA, primul chiar în România, la turneul din București (2019). A doua ei victorie a venit la Hobart, în anul următor.

La rândul ei, Simona Halep a învins-o pe Kristina Kucova, scor 6-3, 6-1, în runda secundă a turneului de la US Open 2021.