Campionatul Mondial de Fotbal 2022. Tot ce trebuie să știi despre Argentina – Croația, prima semifinală a competiției din Qatar

Publicat: 13 dec. 2022, 06:30, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Campionatul Mondial de Fotbal 2022. Tot ce trebuie să știi despre Argentina - Croația, prima semifinală a competiției din Qatar

Campionatul Mondial de Fotbal 2022 a ajuns la faza semifinalelor. Argentina și Croația se înfruntă marți, 13 decembrie, de la ora 21:00, în prima semifinală a competiției din Qatar. Meciul va putea fi urmărit pe TVR 1.

Pentru croaţi este a doua semifinală consecutivă la Cupa Mondială. În urmă cu patru ani au pierdut finala disputată cu Franţa, în Rusia, scor 2-4. Croaţia va încerca să devină prima națională care dispute două finale consecutive de la Brazilia, în 2002. Atunci sud-americanii au cucerit trofeul la ediţia din Coreea de Sud şi Japonia, după ce fusese învinși de Franţa în ultimul act din 1998.

În tabăra cealaltă, Lionel Messi ar putea disputa a doua semifinal a unei Cupe Mondiale, după cea pierdută în faţa Germaniei în 2014, scor 0-1 după prelungiri. Cupa Mondială este singurul trofeu care lipseşte din palmaresul lui Messi. Argentina a început turneul final din Qatar cu o înfrângere în faţa Arabiei Saudite (1-2). Argentina a cucerit două titluri, în 1978 şi 1986 și a ajuns în ultimul act de alte trei ori (1930, 1990, 2014).

Croația și Argentina s-au mai întâlnit de două până acum la o Cupă Mondială, dar în faza grupelor. Sud-americanii au câştigat în 1998 cu 1-0, iar croaţii cu 3-0 în 2018. Argentina nu va putea conta în meciul de marţi pe fundaşii laterali Gonzalo Montiel şi Marcos Acuna, ambii suspendaţi pentru cumul de cartonaşe galbene.

Prima semifinală a CM 2022 va fi arbitrată de italianul Daniele Orsato (47 de ani). Acesta va fi ajutat de asistenții Ciro Carbone şi Alessandro Giallatini. Al patrulea oficial va fi Mohammed Abdulla din Emiratele Arabe Unite. Responsabil de arbitrajul video (VAR) va fi un alt italian, Massimiliano Irrati, care îl va avea ca asistent pe compatriotul său Paolo Valeri. Kathryn Nesbitt (SUA) va controla arbitrajul video pentru ofsaid, în timp ce venezueleanul Juan Soto va fi asigura suportul VAR.

În sferturile de finală, Argentina a trecut de Olanda, scor 4-3 (2-2 după 120 de minute), iar Croația a trecut de Brazilia, scor 4-2 (1-1 după 120 de minute).